Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
Adem Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
  • 0
  • 31
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Adem Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Bu konumuzda sizlere Adem Hastalığı olarakta bilinen Akut Dissemine Ensefalomiyelit hakkında bilgi vereceğiz. Adem Hastalığı (Akut Dissemine Ensefalomiyelit) beyin ile alakalı olan bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücrelerinin çevresinde myelin kılıf adı verilen bir yapı vardır. Bu myelin kılıfın çeşitli nedenler ile hasarlanması sonucunda bu hastalık ortaya çıkar. Özellikle çocuklar ve gençlerde görülen bir hastalık türüdür. Belirti ve ilerleyiş anlamında MS hastalığı ile benzerlik gösterir. Adem Hastalığı (Akut Dissemine Ensefalomiyelit) hastalığı çoğunlukla bir aşılama veya enfeksiyondan sonra gelişir.

Adem Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Adem Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Adem Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bu kısa bilgiden sonra hastalığın belirtileri hakkında kısa bilgi verelim. Hemen hemen her yaşta ortaya çıkabileceği gibi çocuk ve gençlerde görülme sıklığı biraz daha fazladır. Cinsiyet olarak her iki cinsiyette de görülebilmektedir. kas ağrısı, ateş, halsizlik, yorgunluk başlıca belirtileridir. Daha sonraları ise sinirsel belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Sinirsel belirtiler arasında; denge bozukluğu, bilinç değişiklikleri, sinir tutulması, göz ile ilgili problemler ve nöbetler sayılabilir.

Adem Hastalığı (Akut Dissemine Ensefalomiyelit) 2-4 hasta arasında süren bir hastalıktır. Fakat istisnalar ve tekrarlayan durumlar söz konusu olabilir.

Hastalığın tanısında özellikle MS ile ayrımı iyi yapılmalıdır. BOS sıvısı dediğimiz beyin omurilik sıvısı hastaların birçoğunda normaldir. Bazı hastalarda protein veya lökosit artışı görülebilir. ADEM Hastalığı tanısındaki en önemli inceleme ilaçlı beyin MR’ıdır.

Sık aldığımız sorulardan birisi yine ADEM hastalığı ile MS arasındaki ilişkidir. ADEM hastalığı MS’e dönüşür mü? Diye soran çok okuyucumuz vardır. ADEM aslında MS’e dönüşmez. Gerçekte birbirinde tamamen farklı hastalıklardır. Ancak MS bazen ADEM benzeri bulgularla ortaya çıkabilir. Bu tip hastalarda ilerleyen yıllarda beyin MR’ında yeni lezyonlar izlenir ve hastalar MS hastalığının tanısında çok önemli bir yer tutan yeni ataklar geçirir.

Hastalığın tedavisinde kortizon kullanılmaktadır. 3-5 gün boyunca yüksek dozda prednizolon uygulanır. Sonrasında belirtilerin durumuna göre prednizolon uygulamalarına doz ayarlanarak devam edilir. Eğer bu şekilde tedaviye yanıt alınamazsa başka medikal uygulamalarda söz konusudur.

Hastaların büyük çoğunluğunda ilk 6 içerisinde iyileşme görülür. Ölüm oranıda bu hastalıkta yüksek sayılabilecek bir düzeydedir. Fakat dediğimiz gibi olguların büyük çoğunluğu tamamen iyileşir. Bazı kişilerde ise kalıcı sinir hasarları şekillenebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kistik Fibroz Nedir, Kistik Fibroz Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM