Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
Aft (Ağız Yarası) Nedir Neden Olur?
  • 0
  • 35
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Aft (Ağız Yarası) Nedir Neden Olur? Aft Nedir? En basit tabiri ile aft ağız içerisinde görülen ve beyaz pamuksu şekilde olan yaralardır. Diğer adı aftöz ülser olarak bilinmektedir. Dolayısıyla aft ağızda görülen ağrılı ülserdir. Ağız içerisinde dil yüzeyinde, iç yanak kısımlarında ve diş etleri üzerinde meydana gelmektedir. Aft genel olarak solgun ve beyaz renkli bir görüntüye sahiptir. Aftın çevresinde yoğun kızarıklık ortaya çıkmaktadır. Aft görünüş olarak verdiği olumsuzluğun yanı sıra insanların ağrılı bir dönem geçirmesine de neden olmaktadır. Genellikle ağızda belli bir bölgede görülmektedir ancak bazı dönemlerde ağzın birden fazla bölümünde aft oluştuğu gözlemlenmektedir. Toplumda ortalama yüzde yirmilik kısımda aft meydana gelinmektedir. Günlük hayatı olumsuz bir biçimde etkilemektedir.

Aft (Ağız Yarası) Nedir Neden Olur
Aft (Ağız Yarası) Nedir Neden Olur

Aft (Ağız Yarası) Nedir Neden Olur?

Aft Kimlerde Görülür?

Aftın oluşum nedenleri ile ilgili pek çok çalışma yapılmaktadır. Yapılan çalışmaların sonucuna göre aft oluşumu genel olarak erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Kadınların yanı sıra en fazla ergenlik dönemlerinde aft oluşumu gözlemlenmektedir.  Ergenliği izleyen dört sene boyunca aft devam etmektedir. Yaş ilerledikçe aft görülme ihtimali giderek azalmaktadır.

Aftın Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Aftın nedenleri genellikle yanak ısırma, dudak yeme veya farklı sebeplerden ötürü ağız içerisinde oluşmuş açık yaralardır. Bunun yanı sıra baharat, kahve ve çikolata gibi besinlere karşı fazla hassasiyet, vitamin ve mineral eksikliği, hormon bozukluğu, bazı düş macunlar ve ağız bakım suları gibi etkenler aft oluşumuna yol açmaktadır. Genel nedenler bu şekilde sıralanabileceği gibi bunların yanı sıra farklı sebeplerden ötürü de aft meydana gelebilmektedir.

Aft Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Aft bulunan bölgeye herhangi bir ciddi tedavi uygulamaya gerek bulunmamaktadır. Genel olarak bir hafta ve on gün civarı süre içerisinde aftlar kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Aft ağrılı bir şekilde kendini belli ettiği için bu ağrıyı azaltmak adına bazı tedaviler uygulamak mümkün olmaktadır. Buna yönelik olarak su ve karbonat ile hazırlanan karışımın ağızda çalkalanması faydalı olmaktadır. Ağrı oluşumunu en aza indirmek amacı ile sıcak, aşırı baharatlı, acı ve ekşi yiyeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Bunların yanı sıra yoğun ağrılı zamanlarda doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Aft Ve Uçuk Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aft yukarıda da tanımını yapıldığı üzere Ağız içinde görülen pamuksu yaralardır. Uçuk ise nadiren ağız içerisinde görülmektedir. Genel olarak dudak ve yanak çevresinde meydana gelmektedir. Uçuklarda kaşıntı ve akıntı görülmektedir. Aft da bulaşma riski yokken uçuklar bulaşıcı olmaktadır. Bunun yanı sıra uçukların oluşumunda virüs etkili olmaktadır. Aftta ise virüs etkisi bulunmamaktadır yani virüs yoktur.

Aft (Ağız Yarası) Nedir Neden Olur
Aft (Ağız Yarası) Nedir Neden Olur

Aft İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Aft oluşumunu en aza indirmek için evde uygulanacak basit bitkisel yöntemler etkili olmaktadır. Buna göre dut suyu aft için etkili bir ilaç olarak görülmektedir. Aft geçene kadar her sabah bir bardak dut suyu içmek faydalı olmaktadır. Uygulanabilecek diğer bir bitkisel tedavi ise fesleğen yaprağı çiğnemektir. Fesleğen yaprağı aftın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Buna göre sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez çiğnemek etkili olmaktadır.  Aft bulunan kişilerin bu süre boyunca sert yiyecekler tüketmekten uzak durması gerekmektedir.

Aft İçin Etkili Çözümler

Aft süresinde oluşan ağrıyı hafifletmek amacı ile nane yaprağı çiğnemek olumlu sonuç vermektedir. Genel olarak aft için ilaç tedavisi uygulamak etkili olmamaktadır. Ancak uygulanan tüm bitkisel yöntemlere ve geçen uzun süreye rağmen aft hala iyileşmemişse mutlaka uzman bir doktora muayene olmak gerekmektedir. Bu durum başka bir hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Aft (Ağız İçinde Beyaz Yara) Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM