Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedenleri ve Tedavisi
  • 0
  • 34
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedenleri ve Tedavisi, Ayaktaki kemik çıkıntıları en çok başparmakta görülmektedir. Bunun dışında diğer parmaklarda veya ayağın başka yerlerinde de nadir de olsa görülebilmektedir. Ayaktaki parmak çıkıntıları çoğunluk ile doğuştan şekillenmektedir. Bunun yanında özellikle yanlış ayakkabı kullanımı vb. nedenlere bağlı olarak sonradan da şekillenebilmektedir.

Bu çıkıntılar kişiyi fiziksel olarak rahatsız edebileceği gibi bazen ağrıya neden olabilmektedir. Sonradan oluşanları özellikle bayanlarda daha fazla görülmektedir. Bunun en büyük nedeni kadınların topuklu ve dar ayakkabılar kullanmasıdır. Bunun yanında ince burunlu ayakkabı kullananlarda da bu problemin gözlenme olasılığı artmaktadır. Yaş olarak ise sonradan oluşanlar özellikle 40-50 yaş arasını tehdit etmektedir.

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedenleri ve Tedavisi
Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Ayakta Kemik Çıkıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Ayaktaki bu kemik çıkıntılarından şikayetçi olanların büyük çoğunluğu şekil bozukluğu nedeni ile şikayetçi olmaktadır. Bazıları ise şekil bozukluğunun yanında ağrı nedeni ile şikayetçi olabilmektedir. Bunun yanında ayakkabı ile ilgili problemler ve bazen yürüme bozukluğu da şekillenebilmektedir. Nadir olarak bu kemik çıkıntıları ayakta yaralara da sebebiyet verebilmektedir.

Ayaktaki bu kemik çıkıntılarından kurtulmak için tek yol operasyondur. Yapılacak operasyon ile bu problemden kurtulabilirsiniz. Operasyon hastanın yaşına, kemik çıkıntısının derecesine, çıkıntının olduğu bölgeye ve hastanın genel durumuna göre farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat basit operasyonlar ile çoğunlukla bu problemin önüne geçilmektedir.

Özellikle bayanların bu probleme karşı daha dikkatli olması gerekmektedir. Doğuştan oluşanlar için yapılacak daha doğrusu alınacak fazla bir önlem yoktur ama sonradan oluşanlar için önlem almak sizin elinizdedir. Özellikle ayakkabı seçiminde dikkatli olmak gerekir. Yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabıları çok fazla tercih etmemelisiniz. Aynı zamanda dar ayakkabıları da tercih etmemelisiniz.

Eğer sizde böyle bir durumdan şikayetciyseniz çok fazla vakit geçirmeden bir uzmana başvuru yapmanızda ve uygun bir tedavi yolu belirlemenizde yarar olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ağızda Ekşi Tat Nedenleri ve Çözüm Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM