Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
  • 0
  • 36
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Ço cuklarda Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir? Kawasaki hastalığının nedeni hala bilinmemektedir. Ancak bu konuda son yıllarda yapılan çalışmalar hastalığın enfeksiyöz bir nedene bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak insanların çoğunda önemsiz düzeyde hastalığa neden olan bir çok enfeksiyöz ajan, genetik olarak yatkın olan kişilerde Kawasaki hastalığına neden olmaktadır.

Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir
Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir

Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Akut Kawasaki hastalığında sitokin kaskadının uyarılması ve endotel hücre aktivasyonu şeklinde, çarpıcı bir immünolojik yanıt ortaya çıkmaktadır. Sitokin aktivasyonunun süperantijen uyarımı sonrası oluştuğuna gösteren kanıtlar vardır. Süperantijenler büyük miktarlarda T hücre aktivasyonuna neden olan proteinlerdir. Bunlar bazı bakteriler ve virüsler tarafından üretilirler. Süperantijenler koroner arter hastalığının oluşmasından da sorumludur. Koroner damar duvarlarında TNF α ve IFNγ’ ın lokalize üretimine neden olurlar.

Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir
Çocuklarda Kawasaki Hastalığı Nedenleri Nelerdir

TNF α kalp hastalığına yol açan kritik proinflamatuar bir mediatördür. TNFα bu etkiyi, tek başına elastin yıkımına yol açarak Kawasaki hastalığında görülen tipik damar lezyonlarına yol açan matriks metalloproteinaz üretimini arttırarak yapar. Kawasaki hastalığında periferik kanda öncelikli olarak nötrofiller görülmesine rağmen, etkilenen dokularda geniş mononükleer hücreler, lenfositler, makrofajlar ve plazma hücreleri hakimdir.

Koroner arter duvarında CD8 T lenfositler ve Ig A plazma hücreleri belirgin olarak artmış saptanır. IgA plazma hücreleri solunum yollarında, böbreklerde ve pankreas gibi dokularda da artmış olarak görülür. Bu durum Kawasaki hastalığının etiyolojisinde mukozal girişin rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Genetik Faktörler

Kawasaki hastalığı tüm etnik gruplarda görülmesine rağmen, özellikle Asya ülkelerinde daha yüksek oranlarda saptanması genetik faktörlerin de etiyolojide önemli bir rol oynadığını düşündürür. Japonyada yapılan çalışmalarda hastalıktan etkilenen çocukların kardeşlerinde görülme sıklığının normale göre 10 kat arttığı ve hastalıktan etkilenen kişilerin çocuklarında normale göre 2 kat daha fazla görüldüğü bildirilmiştir. Genetik çalışmalarda bazı aday genler saptanmıştır. Japon çocuklarda T hücre aktivasyonunu düzenleyen bir kinazı kodlayan ITPKC geninde polimorfizm saptanmıştır. ITPKC-3 C aleli koroner arter tutulumunda artış ve immünglobulin tedavisine direnç ile ilişkili bulunmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kulak Ağrısı Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM