Filiz SALKIM
Filiz  SALKIM
filizsalkim@onane.net
Çocuklarda Kış Hastalıkları
  • 0
  • 41
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Çocuklarda Kış Hastalıkları, Hepimizin göz bebeği olan çocuklarımıza ne kadar dikkat etsek de onları hasta etmekten kurtulamayız. Her çocuk yılda en az iki kere hasta olur. Ama çoğumuzun bildiği gibi birçok hastalıkla kışın karşılaşırız. Peki, nedir bunun nedeni? Çocuklarda görülen kış hastalıklarının sebeplerinin en başında kışın mikropların daha fazla barınıyor olması.

Çocuklarda Kış Hastalıkları
Çocuklarda Kış Hastalıkları

Çocuklarda Kış Hastalıkları

Kuzey kutbuna yakınlığıyla ünlü kar adası Grönland’da ölen insanları ülke dışına gömmelerinin nedeni bile virüslerin soğuk havalarda artması. Bu ilk sebepken; havaların soğumasıyla daha az kapı pencere açtığımız için ev ve okulların havasız kalması, vücudumuzda bulunan enerjinin büyük çoğunluğunu vücudumuzu ısıtmak için kullanmamızdan ötürü güçsüz kalmamız ve buna bağlı olarak bağışıklık sistemimizin zayıflaması ve elbette ki içinde bulduğumuz ortamlarda hasta insanların bulunması.

Çocuklarda kış aylarında görülen hastalıklar; grip, nezle, ishal gibi enfeksiyonsal hastalıklardır. Bunun yanında kulak ağrısını da kışın genellikle rastlanan hastalıklardan biri. Çocuklarda kış aylarında görülen hastalıkların tedavi yöntemleri genellikle doktor ve ilaç tedavisi gibi görünse de iyi beslenip, yeterli oksijen alırsak bu hastalıklardan uzak durabiliriz.

Aynı zamanda hasta insanlarla fazla temas kurmamak, kapalı alanlarda uzun süre kalmamak, ev ve odaları havalandırmak hastalıkları uzak tutmanın diğer yöntemleri. C vitamini yeteri miktarda almak da bu hastalıkların iyileştirilmesinde etkili olurken. Antibiyotik alımı olan tedaviler sırasında yüksek miktarda C vitamini içeren yiyeceklerden uzak durulması gerektiğinin de bilinmesi gerekir. Zira bu iki maddenin birlikte alımı zehirlenmeye sebep olabilir. Kış aylarında kendinize iyi bakın hastalıklar size uzaktan baksın.

Bir önceki yazımız olan Çocukta Ateş Ne Zaman Tehlikeli Hale Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM