Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
El Bileğinde Ganglion Nedenleri ve Tedavisi
  • 0
  • 36
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

El Bileğinde Ganglion Nedenleri ve Tedavisi! El Bileğinde Şişkinlik (Ganglion) Ganglion, el bileklerindeki eklem kısmının içinin jöle veya jel ile dolarak oluşan içi sıvı dolu kistik bir oluşumdur. Ganglionun içindeki bu sıvı oldukça akışkandır. Tendon ve eklem kılıfındaki sıvı ile aynıdır. Sıvı zaman içerisinde donarak berrak jelâtin veya jöle kıvamını almakta, hareketli ve yumuşak olmaktadır. Günden güne tedavi olunmadığı takdirde belirginleşir ve hareket yetinizi kısıtlar.

Tümor özelliği olmadığından vücudunuzun diğer bölgelerine dağılmaz ve sıçramaz. Bu kistlerin birçok çeşiti bulunmaktadır. Bazıları ağrı verebilir ama en önemlisi ağrısız olsa bile tendon ve eklemlerin hareketlerini kısıtlamaya başlar. Ganglion en çok el bilekleriniz üzerinde ya da el bileklerinizin iç kısmında, parmaklarınızın üst bölgelerinde rastlanmaktadır.

El Bileğinde Ganglion Nedenleri ve Tedavisi
El Bileğinde Ganglion Nedenleri ve Tedavisi

El Bileğinde Ganglion Nedenleri ve Tedavisi

Ganglionlar Neden Oluşmaktadırlar?

Tam olarak neden olduğu saptanmamıştır. Ama genellikle klavyede çok yazı yazanlarda, yazı yazarken el bilek ve parmaklarına çok yüklenmede, müzik aletlerini çalanlarda, örgü ve el işi yapanlarda oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Bu eylemler çok sık gerçekleştirildiğinde tendon ve eklemin zayıf kısımları fıtıklaşır ve içine sıvı dolar. Bu sıvıda zamanla jöle jel kıvamını alarak ganglion haline dönüşür.

Ganglion Tedavi Yöntemleri

Bileklerdeki ganglionlar eğer ağrı ve acı veriyorsa konu hakkında uzman kişiler tarafından yardım alınmalıdır. Ağrılı dönemlerde ağrıları kesmesi için alınan antiemflamatuvar içerikli ilaçlar veya el bileği için splintiler, atel kullanılabilir. Bu tedaviler sayesinde ganglionlarda küçülmeler gözlemlenebilir. Fakat bu tedaviler etkili olmuyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Ganglionun ameliyat ile çıkartılması son derece kolaydır. Hata aynı gün hastaneden çıkabilir. Kol uyuşturularak lokal anestezi yardımı veya artroskopik tekniklerle yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan El Bileği Üzerinde Şişlik Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM