Reyhan KARADUMAN
Reyhan  KARADUMAN
reyhankaraduman@onane.net
Evlilikte Cinselliğin Önemi
  • 0
  • 83
  • 06 Ağustos 2017 Pazar
  • +
  • -

Evlilikte Cinselliğin Önemi, Evliliğin temel gerekliliklerinden biri olan cinsellik evliliğin daha uzun süre sürmesinde ve çiftlerin birbirine olan davranışlarını şekillendiren temel gereksinimlerden biridir. Cinselliğin bitmiş olduğu evliliklerin bir çoğunda boşanmalar ve aldatmalar meydana gelebilmektedir. Bu durum kadın ve erkeğin cinsel yönden birbirleri ile olan iletişimini tamamen koparmaktadır.

Evlilikte Cinselliğin Önemi
Evlilikte Cinselliğin Önemi

Evlilikte Cinselliğin Önemi

Evliliğin % 80′ ni sağlıklı bir cinsel yaşamla olmaktadır. Toplumun bu konuda ki kesin ve ön yargılı yaklaşması çocukluktan bu yana bireyleri etkilemektedir. Cinsellik utanılacak bir surum olmamasına rağmen genel olarak aileler bu durumu çocuklarına açıklama ihtiyacı duymazlar. Kulaktan dolma bir şekilde bilinen cinsellik kavramı ileri ki hayatlarda sorun haline gelmektedir.

Cinsellik İle İlgili Bilgi Verilmeli

Ailelerin en büyük hatası çocuklarına sürekli cinselliğin ayıp ve konuşulmaması gereken bir şey olduğu konusunda baskı yapmasıdır. Ergenlik dönemindeki bireylerin yanlış cinsellik bilgisi yetişkin olup evlilik hayatına girdiklerinde evliliği olumsuz şekilde etkilemektedir.

Çocuklara cinsellik ile ilgili eğitimlerin verilmesi ve bilinçlendirilmesi ileride kuracakları evliliklerde yönlendirici olmaktadır. Evlilik öncesi genç kız ya da erkeklere verilen klasik bilgiler evlilikte sorunların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Küçük yaşlarda bilgi edinmeye başlayan bireyler cinsel hayatlarında sıkıntılar ile ilgili sorunlarda daha çözüm bulucu olabilmektedir.

Kadın ve erkekte cinsel sorunların evliliği olumsuz yönde etkilemesi evlilikleri bitme noktasına getirmektedir.

Evlilikte Cinselliğin Önemi
Evlilikte Cinselliğin Önemi

Doğru Bilgiler İle Cinsellik

Kadın ve erkek cinsellik konusunda yeterli bir bilgiye sahip ise evliliklerde cinsel yaşam ilişkinin daha canlı tutulmasına yardımcı olmaktadır. Mutlu bir evlilik için cinsel hayatında sorunsuz olması gerekir. Cinsel hayatı kötü olan evliliklerin çoğunda aldatma ya da boşanma riski çok daha fazla olmaktadır. Durumun iyileştirilmesi için uzman desteği alınması evliliği kurtarabilir.

Çoğu kadının farkında olmadan yaptığı en büyük hatalardan biri de cinsel ilişkiden kaçarak karşındakinin kendini değersiz hissetmesine sebep olmaktadır. Küçük yaşlarda öğretilen yanlış bilgiler kadınların evliliklerinde cinsel sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Bu yüzden cinsellik ile ilgili bilgilerden kaçmak ve yanlış bilgiler öğrenmek yerine konu ile ilgili detaylı ve doğru bilgiler alınması evliliğin daha uzun soluklu olmasını sağlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM