Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
Geğirme İsteği Nedenleri Nelerdir?
  • 0
  • 35
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Geğirme İsteği Nedenleri Nelerdir? Geğirme fizyolojik yani normal olarak ara ara şekillenen bir gaz çıkışı olayıdır. Biraz daha kapsamlı açıklama yaparsak mide veya yemek borusunda oluşan ve şişkinlik hissi uyandıran gaz ve havanın isteyerek veya istem dışı olarak vücudun ağız kısmından atılmasıdır. Her insan yemek yerken ister istemez hava yutmaktadır. Bu hava çoğunlukla sessiz ve idare dışında dışarıya atılmaktadır. Ama yutulan havanın miktarının fazla olması ve bası diğer nedenler ile bu hava veya gaz sesli bir şekilde daha hissedilir bir şekilde dışarıya atılabilir.

Geğirme İsteği Nedenleri Nelerdir
Geğirme İsteği Nedenleri Nelerdir

Geğirme İsteği Nedenleri Nelerdir?

Yutulan hava ile beraber mide içerisinde de bir gaz oluşumu söz konusudur. Sindirim işleminin bir kısmını yapan ve sindirim sistemi için en önemli organlardan olan midede oluşan gazlar da buna neden olur. Fazla yemek yediğimizde dolayısıyla midede daha fazla gaz üretimi ve birikimi olacaktır. Bu nedenle geğirme hissi daha çok ortaya çıkacaktır. Yine bazı besinlerde geğirme hissi oluşturmaktadır. Buna en iyi örnekler soda, kola ve diğer asitli içeceklerdir. Bu ürünlerin içerisinde çözünmüş halde karbondioksit gazı bulunur. Bu gaz midede çözülerek ekstra gaz oluşumuna neden olduğundan ve dışarıya atma hissi doğduğundan geğirme şekillenir. Bunun dışında kızartmalar, baharatlı yemekler, aşırı tuzlu gıdalar, aşırı şekerli gıdalar, kahve vs. de geğirmeye neden olur.

Geğirmenin patolojik bazı nedenleri de vardır. Bunlar arasında reflü, mide ülseri, mide fıtığı, gastrit gibi hastalıklar sayılabilir. Eğer bu hastalıklardan mustaripseniz geğirme isteği daha sık şekillenebilir.

Geğirmenin önüne geçmek mümkün değildir. Çünkü insan bir şekilde hava yutmakta veya yemekler ile hava almaktadır. Bunun yanında midede sindirim faaliyetleri ile gaz oluşmaktadır. Fakat geğirmeyi azaltmak sizin elinizde olabilir. Bunun için bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Öncelikli olarak burundan nefes almaya çalışın. Ağızdan nefes alındığında hava yutma ihtimali söz konusu olacaktır. Yemek yerken ağzınızı kapalı tutmaya çalışın. Gaz oluşumuna neden olacak başta gazlı içecekler hariç bu tarz besinlerden uzak durun. Eğer sindirim sitemi ile ilgili bir probleminiz varsa bunun için tedavi uygulanmasına dikkat edin.

 

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Sistit Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM