Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
Hepatit A Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi
  • 0
  • 42
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Hepatit A Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi Karaciğer hastalıklarından biriside Hepatit A’dır. Hepatit A HAV’nün (Hepatit A Virüsü) neden olduğu bir hastalıktır. Bulaşma dışkı ile olmaktadır. Taşıyıcılık ve kan nakli ile bulaşma bu hepatit virüsü için söz konusu değildir. Çünkü hastalık geçirildikten sonra kanda hepatit A virüsü bulunmaz. Enfeksiyonun kuluçka dönemi 2-6 hafta arasında değişmektedir.

Hepatit A Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi
Hepatit A Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit A Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit A’nın ilk belirtileri arasında hafif bir vücut ısısında yükselme, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal ve eklem ağrıları sayılabilir. Hastalık ile beraber başlayan sarılık şikayeti 3-4 haftada kaybolur. Hastalık ise 6-8 haftalık süreç içerisinde tamamen iyileşir. Hastalık genellikle iyileşme ile sonuçlanır. Enfeksiyonu geçirenlerin çok az bir kısmında fulminan hepatit ve ölüm görülebilir. Bu oran %1’ler civarındadır.

Hastalığın tedavisinde dinlenme, ilaç tedavisi ve uygun bir diyet önerilmektedir. Sırt üstü yatmak karaciğerin yükünü azalttığından dolayı bu şekilde yatarak istirahat etmek önerilmektedir. Yine sindirimi kolay besinler ile beslenme gerekmektedir. Bu amaçla; çorba, süt, püre, meyve suyu, yoğurt, kızarmış ekmek vb. besinler kullanılmalıdır. Yine karbonhidrattan zengin besinlerle beslenmekte yarar vardır. Alkol kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Yağ ve protein miktarı çok fazla olmamalıdır. Medikal tedavi olaraksa; sindirim kolaylaştırıcı ilaçlar, vitaminler verilebilir. Bunun yanında semptomlara yönelik olarak kusma ve bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir.

Hepatit A virüsünden korunmak için kişisel temizliğe önem verilmelidir. El ve tırnak temizliği bu anlamda oldukça önemlidir. Yine hastalığı geçiren kişilerin eşyaları ve hasta ile temasta olan kişiler iyice temizlenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kistik Fibroz Nedir, Kistik Fibroz Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM