Mehtap SÖZEN
Mehtap  SÖZEN
mehtapsozen@onane.net
Kadınlık Hormonu Östrojen
  • 0
  • 34
  • 06 Ağustos 2017 Pazar
  • +
  • -

Kadınlık Hormonu Östrojen, kadınların doğuştan getirdiği, ergenlikle beraber büyük bir artışa geçen steroid bir hormondur. Yumurtalıklar ve böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır.

Kadınlık Hormonu Östrojen

Östrojenin Etkileri

Daha genç kızlık döneminde rahmin, yumurtalıkların gelişmesini sağlayarak dişiyi kadınlığa hazırlar. Kadınlık hormonu östrojenin, cinsel yaşama doğrudan etkisi vardır. Cinsel organların sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri için kadınlık hormonu gereklidir. Östrojen vasıtasıyla cinsel ilişki sırasında vajinada kayganlık oluşur ve gerekli salgılar salgılanarak acısız bir cinsel ilişki sağlanır. Ayrıca östrojen cinsel isteği sağlar. Bunun dışında östrojen, ikincil yani seconder cinsel karakterler üzerinde etkilidir.

Kadınlık Hormonu Östrojen
Kadınlık Hormonu Östrojen

Memelerin gelişimi, kılların çıkması, cildin ince ve kırışıksız olması ve kalçada yağ dağılımının fazla olması östrojenin etkileri arasındadır. Östrojenin yanında plogesteron hormonunun da önemli bir yeri vardır. Adetin ikinci yarısında salgılanan plogesteron, hamileliğin gerçekleşmediği durumlarda rahmi adet kanamasına hazırlar, hamilelik gerçekleşirse de embriyonun gelişmesine zemin hazırlar.

Östrojenin eksikliği

Kadınlık hormonunun eksikliği çocukluk çağında belli olmaz. Ergenlik dönemine girildiğinde ise hormon az salgılanıyorsa bu açığa çıkar. Genelde ilk belirtisi de boyun fazla uzamaması olarak ortaya çıkar. İlerleyen zamanlarda ise eksikliğini; memelerde sarkma ve ufalmayla, kaslarda zayıflıkla, ciltte karışıklıklarla ve tansiyonda düşmelerle gösterir. En olumsuz sonuçlarından biri de cinsel istekte azalmaya neden olur. Rahmin boyu kısalır, yumurtalıklar küçülür ve cinsel organda kuruluk meydana gelir. Bu da mantar enfeksiyonlarına ve cinsel ilişki sırasında acıya sebep olur.

 

Bir önceki yazımız olan Vajinismus başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM