Zahide AY
Zahide  AY
zahideay@onane.net
Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır?
  • 0
  • 53
  • 06 Ağustos 2017 Pazar
  • +
  • -

Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır? Kardiyo kalp ritmini yükselterek, kalbi güçlendirmek amacıyla yapılan egzersizlerdir. Egzersizlerin sayısız faydaları bulunmaktadır. Kardiyonun en önemli özelliklerinin başında; kan dolaşımının hızlanması, kalbin güçlenmesi ve metabolizmanın hızlanması gelmektedir. Zayıflamak ve yağ yakmak için de kalori açığının oluşmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla yağ yakmanın basit bir yoludur. Amaç hareket ederek, harcanan kalori miktarını arttırmaktır.

Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır
Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır

Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Fazla kilolardan kurtulmak için kardiyo hareketleri yapılması gerekmektedir. Kardiyonun etkisini ise ne oranda doğru ve bilinçli şekilde yapıldığı belirlemektedir. Sporcuların kardiyo esnasında yaptığı hataların başında; sabit tempoda ve uzun süre çalışmak gelmektedir. Kardiyo aslında, kalp ritminin değiştirilmesidir. Genel tabir ile yorma ve dinlendirme aşamasından oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse; 1 saat boyunca aynı tempoda yürümektense, 10 dakika koşup, 10 dakika yürüyerek daha hızlı verim elde etme yoluna gidilmelidir.

Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır
Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır

Kardiyo da Sabit Tempo Uygulanmaz

Kardiyo uygulamasında vücuttaki yağları hızlı şekilde eritmek için çalışma programları hızlı ve yavaş olarak bölümlere ayrılmalıdır. Düşük tempoda uzun süre çalışmak, kardiyo da elde edilecek verimi düşürmektedir. Bisikletle yapılan kardiyo örneği ile açıklamak gerekirse; 5 dakika ısınma amacı ile yavaş temponun ardından, 1 dakika yüksek tempo, 2 dakika düşük tempo, 1 dakika yüksek tempo, 2 dakika düşük tempo döngüsü izlenmelidir.

Yukarıda verilen sıralamaya dikkat edilerek yarım saat boyunca çalışılması, günlük program için yeterli olmaktadır. Kilo verme seviyesini minimuma çekmemek adına, kardiyo egzersizlerinde sabit tempoda çalışma alışkanlığından vazgeçilmesi gerekmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak amaçlanıyorsa, kardiyo egzersizine ağırlık çalışarak başlanmalıdır. Kardiyonun ardından ağırlık çalışılması kesinlikle yanlış bir sıralama olmaktadır. Çünkü kardiyo esnasında kaslar oldukça fazla yorulmaktadır. Kardiyonun ardından ağırlığa yönelmek, zaten yorgun olan kasları iyice yoracağından kas kaybına neden olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM