Zahide AY
Zahide  AY
zahideay@onane.net
Mekik Çekme Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır
  • 0
  • 46
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Mekik Çekme Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır, Mekik Çekme Antrenman Programı Neden Yapılmalıdır. Her spor dalında ve egzersizlerinde olduğu gibi, mekik çekme egzersizlerinin de etkili olması için antrenman programı hazırlanmalıdır. Düzensizce ve bilinçsizce ilerleyen mekik egzersizleri, vücutta istenmeyen sonuçlara neden olacaktır.

Mekik Çekme Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır
Mekik Çekme Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır

Mekik Çekme Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır

Mekik çekme antrenman programı hazırlayabilmek için gerekli ilk koşul, mevcut durumunuzun farkında olmanızdır. Bunun için, ilk olarak tek seferde çekebileceğiniz mekik sayısını belirlemelisiniz. Bunu yaptıktan sonra, kesinlikle düzenli bir şekilde devam edeceğinizden emin olmanız gerekir. Her program, işlevini ancak düzenli uygulandığında gösterebilir.

Örnek Antrenman Programı

Başlangıç seviyesinde olduğunuzu farz ederek bir program örneği verebiliriz. Haftada 3 gün yapacağınız bir program oluşturabilirsiniz. Diyelim ki tek seferde 10 veya altında mekik çekebiliyorsunuz. Bu durumda ilk gün, her seti 3 veya 4 mekik ile tamamlamanız uygun olacaktır. Set aralarında 1 er dakika mola vererek günde 5 set yapabilirsiniz. 2. gün, ilk setlere birer-ikişer mekik ekleyerek devam edebilirsiniz. 3. günün setlerine de 2.gün yaptığınızın üstüne ekleyerek devam edin. Bu; kondisyonunuzun, yorgunluğa tahammül seviyenizin artmasına sebep olacaktır. Haftanın 3 gününe müsait olma durumunuza göre karar verebilirsiniz, ancak günler arasında boşluk bırakmanız daha sağlıklı olacaktır. Yani iki günde bir 5 set şeklinde gitmelisiniz.

Program Zor Gelirse Ne Yapmalısınız

Programı zor bulmanız durumunda vazgeçmek yanlış bir karar olacaktır. Eğer ortaya sağlık problemi çıkmamışsa, keyfi olarak vazgeçmeniz doğru olmaz. Çünkü spor programları kondisyon artırımına yönelik olduğu için zaten kişiyi zorlamak amacı güderler. Zorlandığınızda mola süresini artırabilir veya soğumanıza mahal verecek uzunlukta olmaksızın ara verebilirsiniz.

Mekik Çekme Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır
Mekik Çekme Antrenman Programı Nasıl Hazırlanır

Bir önceki yazımız olan Kardiyo Egzersizi Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM