Zahide AY
Zahide  AY
zahideay@onane.net
Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri
  • 0
  • 44
  • 06 Ağustos 2017 Pazar
  • +
  • -

Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri, Çocukların beslenmesi son derece önemlidir. Gelişme çağlarına denk gelen okul döneminde çocukların beslenmesi iki kat önem kazanmaktadır. Çünkü çocuk okul ortamında her türlü yiyeceğe ve içeceğe açık durumdadır. Harçlığı ile canının çektiği her şeyi alabilir ve sağlıklı mı sağlıksız mı diye de düşünmez. Bu yüzden dolayı da çocuklarda beslenme kültürü oluşturulmalıdır. Yiyeceği besinin kendisine olan yararını ve zararını bilmelidir.

Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri
Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri

Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri

Bu noktada işin büyük kısmı aileye düşmektedir. Çocukları için özel menüler hazırlamalı ve onların dışarıdan beslenmesini önlemelidir. Bu sayede çocuklar dışarıdaki menülere, fast food gıdalara ve abur cubur gibi sağlıksız besinlere yönelmeyecektir. Okul çağındaki çocuklara beslenme önerileri olarak tavsiye edilecek bir diğer nokta ise beslenme zamanlarıdır.

Besinlerin sağlıklı ve yararlı olarak tüketilmesi kadar önemli olan diğer bir konu ise beslenme zamanlarıdır. Öğünler atlanmamalı ve ara öğünler de mutlaka okul çağındaki çocukların beslenmesinde olmalıdır. Bu ara öğünleri kendiniz oluşturabilir ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kendi hazırlayacağınız meyveli yoğurtlar veya kakaolu sütler ile meyveler hazırlanabilir. Bu sayede ara öğün atlanmamış olur ve dengeli beslenme kuralına da uyulur.

Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri
Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri

Öğrenciler İçin Beslenme Önerileri

Sevmediği yiyecekleri zorlayarak vermeye çalışmayın. Bu çocuklarda daha büyük bir antipati oluşturacak ve hiçbir dönemde o sevmediği yemeği yemeyecektir. Bunun yerine o yemekleri çeşitlendirebilirsiniz. Yeni tatlar ve hoşuna gideceği lezzetler halinde sunabilirsiniz. Örneğin patates kızarması bizler için sakıncalı yemekler listesindedir. Patates kızarması yerine patatesleri daha büyük dilimler halinde doğrayıp soslayarak fırında patates yapabilirsiniz. Böylece kızartmanın zararlı etkilerinden de kurtulmuş olursunuz. Bu gibi yöntemler ile sevilmeyen her sebze ve meyve çocuklara yedirilebilir.

Beslenme konusunda değinmeden geçilemeyecek bir nokta ise şişmanlamak. Genellikle ders yapmak ve ders çalışmak için günün büyük bölümünü oturarak geçiren çocuklar için beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Çok kalorisi olmayan ancak besin değeri yüksek olan besinler tercih edileceği gibi aynı zamanda çocukları sportif faaliyetlere yönlendirmek de yararlı olacaktır. Öğrenciler için beslenme önerileri konusunda son söz olarak hatırlatmak isteriz ki sağlıklı beslenme, uyku düzeni ve mutlu bir hayat çocuğun başarısını kat be kat arttıracaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM