Zahide AY
Zahide  AY
zahideay@onane.net
Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Oluyor!
  • 0
  • 44
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Oluyor! Ülkemizde eğitim sistemi her zaman için tartışmalı konuların başında geliyor. Neredeyse birkaç yılda bir eğitim sisteminde değişiklik oluyor ve bunun sonucunda da çocuklar bu değişimlerden olumsuz şekilde etkileniyor. Zorunlu eğitim 12 yıl olurken yapılan son açıklamalar sonrasında okul öncesi eğitim de bu zorunluluğa katılıyor ve zorunlu eğitim 13 yıla çıkıyor. Okul öncesi eğitim zorunlu oluyor ve bu değişiklik eğitimciler tarafından takdirle karşılanıyor.

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Oluyor!
Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Oluyor!

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Oluyor!

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki çocukların 6 yaşları gelişime en açık olduğu yaşlardır. Gerek batı eğitim sisteminde gerekse de eski Avrupa ve Anadolu eğitim sistemlerinde yetiştirilmek istenen çocuklar bu yaşlarda kiliseye ve medreselere alınmaktaydı. Bu yaşta eğitimin başlamasının en doğru yol olacağı kanısında olan uzmanlar; bu sayede çocukların okula adapte sürelerinin daha kısa olacağını vurgularken aynı zamanda eğitim algısının da daha gelişeceğini savunuyor.

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Oluyor!
Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Oluyor!

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitim tamamen özel bir eğitim programı sunacaktır. O yaştaki çocukların öğrenme becerilerine göre oluşturulacak olan programlar ile çocuklar hem eğlenirken hem de öğrenmenin tadını çıkartacaklar. Okul öncesi eğitim de özellikle oyun programları, sosyal aktiviteler, çocuğun kendini tanıması ve arkadaşları ile iletişime geçmesi temel konular olacak. Bunların dışında ise oluşturulan müfredatta çocuklara küçük bilgi parçaları da verecekler. Hatta özel okullar işi bir tık öteye taşıyarak okul öncesi eğitim de yabancı dil çalışmaları da yapıyor. Özellikle de drama ve oyunlar ile çocuklara basit İngilizce öğretiliyor. Bu da çocukların yabancı dile olan aşinalığını başlatıyor ve ilerleyen yaşlarda yabancı dil öğrenmesini kolaylaştırıyor.

Hem toplumdan hem de uzmanlar tarafından gayet olumlu karşılanan okul öncesi eğitimin önemi yadsınamayacak kadar fazla değer oluşturmaktadır. Çocukların okul hayatına ve eğitim hayatına daha kolay şekilde ısınmasını sağlayacak olan bu sistemle birlikte artık zorunlu eğitim 13 yıl olacak. Bilindiği gibi eğitim sistemi en çok değişen sistemlerden birini oluşturmakta. Ancak yapılan bu düzenleme istendiği gibi başarılı olur ve bir daha değişim yaşamaz. Bu sayede de çocuklarımız hem okul hayatına hem de yaşama daha kolay şekilde adapte olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Okul Çağındaki Çocuklara Beslenme Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM