Nilgün ÇELİK
Nilgün  ÇELİK
nilguncelik@onane.net
Sivilce izi Giderme Yolları Nelerdir?
  • 0
  • 44
  • 07 Ağustos 2017 Pazartesi
  • +
  • -

Sivilce izi Giderme Yolları Nelerdir? Sivilce, özellikle ergenlik döneminde oluşan bir tür deri hastalığıdır. Oldukça kritik dönemlerdeki sinir, stres ve psikolojik hastalıklardan dolayı başta yüz olmak üzere vücudun birçok yerinde görülebilir. Yüz bölgesi de fiziksel görünüşün önemli bir parçası olduğu sivilce izlerinin giderilmesi için tedavi ihtiyacı duyulmuştur. Böylece gelişen tıp ve teknoloji ile çok kolay olmasa da bu konuya da çözüm üretilmiştir.

Sivilce izi Giderme Yolları Nelerdir
Sivilce izi Giderme Yolları Nelerdir

Sivilce izi Giderme Yolları Nelerdir?

İlk olarak çoğu annenin evladına dediği gibi sivilcelerle oynamamak gerekir. Yani onları sıkarak patlamamak gerekir. Çünkü sivilceler patladıklarında sadece içlerindeki beyaz sıvı ve kan çıkmaktadır. Yani sivilce patladı gitti gibi bir durum olmuyor. Patlatılan her sivilce iz bırakır. Belki bu patladığı anda belli olmuyor ama ilerleyen zamanlarda aynaya baktığınızda karşınıza çıkıyor. Patlatmak yerine yüzünüzü sürekli temiz tutmanız sizin için daha iyi olmaktadır.

Her yerde olduğu gibi sağlıklı beslenmek de sivilcelenmeyi etkilemektedir. Cilt sağlığı için gerekli vitaminlere sahip olan sebze ve meyvelerin yanında cildin yinelenmesine yardımcı olan suyun bol bol tüketilmesinde de fayda vardır.

Cilt doktoru tarafından önerilen ilaçlar da sivilcelerden kurtulmasına yardımcı olabilmektedir. Bu ilaçlar başlarda bazı cilt hassasiyetlerine neden olsa da bu sorun kısa sürede geçmektedir. Ancak sivilcelerden hemen kurtulmak arzusuyla doktorun tavsiye ettiği miktardan daha fazla kullanılması sakıncalıdır. Bu başka cilt hastalıklarına da neden olabilir.

Koyu renkteki sivilce izlerinin giderilmesi için bir de limon tedavisi uygulanmaktadır. İlk olarak cildinizin temiz olması gerekir. Pamuk parçası limon suyuna batırılarak sivilce izlerinin olduğu alanlara fazla bastırmadan sürülür. Bu şekilde 10-15 dakika durduktan sonra suyla silmek gerekir. Bu tedavinin gece yatmadan önce yapılmasında fayda vardır. Çünkü limonun ışığa karşı duyarlı bir yapısı vardır.

Bir önceki yazımız olan Maskeden Sonra Yüzüm Kızardı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM